بازدید 1654
2

چطور حرفه‌ای عطر انتخاب کنیم؟ – مجله روژال

چگونه عطر خوب بخریم؟ 

شما می‌دانید چجوری باید عطر خوب خرید؟ درباره خرید یک عطر خوب و روش‌های ماندگار کردن بوی عطر صحبت‌های زیادی کردیم. اگر تا الان می‌رفتید و وارد فروشگاه می‌شدید و از شیشه عطر خوشتان می‌آمد و می‌خریدید، اگر از یک عطر روی بدن فرد دیگری خوشتان می‌آمد و سریع برای خریدش اقدام می‌کردید، اگر موقع خرید حواستان به نوع پوست و سن و سال‌تان نبوده، بهتر است با ما راهنمای انتخاب عطر مناسب را بخوانید و از این به بعد مثل یک کارآگاه زبده، ذره بین به دستتان بگیرید و وارد مغازه عطر فروشی بشوید.

عطر خوب، نُت‌هاي عطر را بشناسيد

اولین گام برای خرید یک عطر خوب این است که نت‌های عطر را بشناسید. از زماني كه عطر را روي بدن يا لباستان اسپري مي‌كنيد، مراحل مختلفي را مي‌گذراند تا تبخير شود. مراحل تبخير عطر از نت اوليه عطر شروع مي‌شود تا به نت پاياني برسد. براي اين‌كه بهتر نت‌هاي تشكيل دهنده عطرتان را بشناسيد يک توضيح كوچک درباره‌اش مي‌دهيم.

نت اول عطر

اولين نتي كه عطر شما دارد و به آن نت ابتدايي مي‌گویند، رايحه اوليه عطر است كه وقتي شروع به اسپري كردن مي‌كنيد، به مشامتان مي‌رسد. اين رايحه اوليه خيلي تازه و تند است و مشام شما را تا مدتي پر مي‌كند. اين نت اوليه خيلي سريع‌تر از چيزي كه فكرش را بكنيد تبخير مي‌شود و از بين مي‌رود. براي همين است كه كارشناس‌ها اصرار دارند قبل از اين‌كه عطرتان را انتخاب كنيد حتما اجازه دهید چند دقيقه از حضورش روي پوست بگذرد. این کار اصول اولیه برای خرید یک عطر خوب است.

نت میانی عطر

 نت مياني مهم‌ترين نت عطر به حساب مي‌آید كه بهتر است بر اساس آن عطر مورد نظرتان را انتخاب كنيد. اين رايحه به شما مي‌گوید كه عطرتان در اصل قرار است چه بويي را از شما به بيرون متصاعد كند. اين رايحه معمولا بين يك 15 تا 45 دقیقه بعد از این‌که عطر را زدید به مشام می‌رسد.

نت پایانی عطر

حالا نوبت مي‌رسد به نت پاياني كه همان مراحل آخر تبخير عطر به حساب مي‌آید. در اين مرحله بويي كه از عطر به مشام شما مي‌رسد، بيشترین زمان  ماندگاری را روی پوست شما دارد و در واقع بخش ماندگار بوی عطر شماست، البته این رایحه را معمولا بین سی دقیقه تا یک ساعت بعد از اسپری کردن عطر متوجه نخواهید شد .

عطر خوب اسپورت و مردانه مناسب شما نیست

شاید باعث تعجب‌تان باشد که برای قدم اول خرید عطر خوب، روی این تاکید می‌کنیم که ادکلن مردانه و اسپرت نخرید و با خودتون بگویید کدام خانمی ادکلن مردانه را برای خودش انتخاب می‌کند؟ اما راستش خیلی وقت‌ها خانم‌ها وقتی بوی عطری روی لباس همسر، همکار یا برادرشان به مشام‌شان می‌رسد و از آن لذت می‌برند، سریع برای خریدش اقدام می‌کنند در حالی که آن عطر فقط مخصوص آقایان است و اصلا مناسب نیست که یک خانم برای خرید عطر مردانه پول خرج کند، حتی اگر خوشبوتر از آن عطر خوب وجود نداشته باشد.

سن‌تان را در نظر بگیرید

یک سری عطرها هستند که وقتی بو می‌کنید یک دختر دبیرستانی را می‌توانید در آن بو جستجو کنید، یا برعکس. یک عطرهایی هستند که بوی یک خانم مسن را برای شما تداعی می‌کنند و ممکن است شما را یاد مادربزرگتان بیندازند. برای خرید عطر حتما به سن و سال خودتون توجه کنید و متناسب با سنی که دارید عطر بخرید و استفاده کنید. اگر به سمت میانسالی می‌روید، بهترین توصیه‌ای که می‌توانیم به شما بکنیم این است که طرف عطرهای خیلی تند نروید و تمرکزتان را بگذارید روی انتخاب عطرهای ملایم.

مطلب پیشنهادی: عطر زمستانی مردانه

تقلبی نخرید

تو این روزها که عطرهای تقلبی بازار را پر کرده‌اند، بهترین کار خرید از فروشگاه‌هایی است که اورجینال بودن محصول را تایید می‌کنند. برای این‌که خودتان بتوانید در یک نگاه عطر اصل را تشخیص بدهید، باید بدانید عطرهای اصل معمولا شیشه‌های با کیفیت و شفافی دارند و درهایشان سفت و آهنربایی هستند. کار راحت‌تر این است که عطر را بو کنید و بر اساس شناختی که از آن دارید، بخریدش چون عطرهای تقلبی معمولا بوی عطر واقعی را ندارند و هر شیشه‌اش را که بو کنید، یک بو می‌دهند.

اگر شیشه عطری که قصد خریدش را دارید پر از خط و خش بود و فروشنده در توجیه به شما گفت عطرهایش اصل هستند اما چون بارش قاچاق بوده کارتن ندارد، اصلا قبول نکنید و روزه شک دار نگیرید. برای خرید یک عطر خوب بهترین کار این است که تن به این مدل خرید کردن ندهید.

سپیده دم و عطر خوب

صبح که شما از خواب بیدار می‌شوید، تقریبا مشام‌تان خالی از عطر است؛ برای همین خیلی‌ها اعتقاد دارند بهترین زمانی که می‌توانید عطر بخرید، صبح‌هاست. علاوه بر این پزشکان اعتقاد دارند که صبح و قبل از وارد شدن به چرخه کار و زندگی و غرق شدن در دنیای دود و ترافیک ، تشخیص رایحه خیلی راحت‌تر است و می‌توانید بهترین عطری که دوست دارید را انتخاب کنید. علاوه بر این، روزی که قرار است عطر بخرید، از هیچ خوشبو کننده‌ای استفاده نکنید تا خرید کردن برایتان راحت‌تر باشد.

برعکس فصل­‌ها حرکت کنید

یک قاعده کلی را برای خرید عطر در نظر بگیرید. این‌که بر عکس فصلی که در آن قرار داریم عطرتان را انتخاب کنید. مثلا اگر در تابستان برای خرید اقدام می‌کنید، باید عطر خنک و سرد بگیرید و برعکس وقتی قصد خرید عطر در فصل زمستان را دارید، باید عطرهای گرم را انتخاب کنید. عطر گرم در تابستان بدترین انتخابی است که می‌توانید داشته باشید.

درگیر مد نباشید

خیلی وقت‌ها یک عطر روی بورس می‌افتد و چند ماه بعد آن بو کلا فراموش می‌شود. بهتر است خیلی خودتان را درگیر انتخاب عطرهای مد روز نکنید و عطرهایی را بزنید که سال‌هاست تولید می‌شوند و به قول معروف درس خودشان را پس داده‌اند و می‌توان به آن‌ها اعتماد کرد.

هر عطر خوب برای یک مکان

شما باید چند شیشه عطر داشته باشید و آن‌ها را به موقعیت‌ها و مکان‌های مناسب اختصاص بدهید. عطرهای تند که مخصوص مهمانی‌های شبانه هستند خیلی برای محیط کار یا مصرف روزانه در خانه به کارتان نمی‌آید. اگر شرایطش را دارید یک عطر با قیمت معمولی برای کار، یک عطر گران قیمت برای مهمانی و یک عطر ارزان برای مصرف روزانه در منزل خریداری کنید. با این کار در پول هم صرفه جویی می‌کنید و عطر گران قیمت‌تان را با مصرف روزانه و دائم سریع تمام نمی‌کنید.

بهترین انتخاب عطر خوب برای مهمانی‌های شب و رسمی عطرهای تلخ، گرم، شیرین و البته تند هستند که بوهای شکلات، میوه‌های تابستانی و … از معروف‌ترین آن‌ها هستند. بر عکس برای محافل دوستانه‌تان بهتر است از عطرهای سرد و ترش استفاده کنید، این امر باعث می‌شود خودتان و اطرافیانتان احساس سرزندگی کنید.

یک سال فرصت دارید

در عطر زدن صرفه جویی نکنید. اگر یک شیشه عطر خوب دارید و به خاطر این‌که خیلی گران خریدید یا یادگاری است مصرفش نمی‌کنید، بهتر است با این واقعیت رو به رو شوید که هر عطری از زمانی که اولین استفاده را از آن می‌کنید، فقط یک سال فرصت دارد تا تمام شود. بعد از آن دیگر کارایی سابق را نخواهد داشت. اگر جزو آن دسته آدم‌هایی هستید که زیاد عطر می‌خرند بهتر است همه را با هم مصرف نکنید چون بعید است 10 شیشه عطر را بشود در یک سال هم‌زمان تمام کرد.

برای تابستان چه عطر خوبی بزنیم؟

تابستان امسال از آن تابستون‌های خیلی گرم به حساب می‌آید و داشتن یک عطر مناسب که بتواند این گرما را از آدم دور کند، نعمت به حساب می‌آید. اگر در این روزها قصد دارید برای خرید عطر اقدام کنید، حتما عطرهای سرد را اول لیست انتخابی‌تان بگذارید و از بین آن‌ها شروع به انتخاب کردن بکنید.

برای این فصل عطرهایی انتخاب کنید که پایه تشکیل دهنده‌شان نعناع، سدر، لیمو، سیب ترش، چوب، اسطوخودوس و … باشد. برای این‌که از این مسئله مطمئن شوید، کافی است روی شیشه را بخوانید تا بفهمید عطر مورد نظرتان از چه رایحه‌هایی تشکیل شده و بعد برای خریدش اقدام کنید.

از آن‌جایی که گرمای هوا باعث می‌شود بوی عطر شما خیلی زودتر از روزهای خنک از بین برود، بهتر است قبل استفاده از عطر روی پوست بدنتان، از لوسیون‌ها ، بادی باترها و اسپری‌های خوشبو کننده بدن استفاده کنید تا ماندگاری عطرتان بیشتر از قبل بشود.

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. Thank you a lot for sharing this with all people you actually recognise what you are talking approximately!
  Bookmarked. Kindly additionally consult with my site
  =). We can have a link trade agreement between us

 2. May I simply say what a comfort to find someone who actually
  knows what they’re talking about over the internet.

  You certainly understand how to bring an issue to light and
  make it important. More and more people need to look at
  this and understand this side of your story. I was surprised you are not more popular because
  you definitely have the gift.

پیشنهادات روژال

 • هنرمند آرایش خودت باش
 • تناسب اندام
 • مراقب زیباییت باش
 • اخبار سلامتی و زیبایی
 • نقد و بررسی محصول و برند

شیک ترین آرایش ابرو با 7 روش ساده

10 ماه پیش

رنگ ابرو چه شماره ای برای من مناسب است؟

10 ماه پیش

آموزش لیفت ابرو در خانه؛ انواع روش های خانگی بالا کشیدن ابرو

10 ماه پیش

اصلاح ابرو در خانه در ایام کرونا – مجله روژال

10 ماه پیش

برنامه بدنسازی حجمی حرفه ای ۶ روز در هفته

1 سال پیش

مضرات و فواید بدنسازی و راهنمای حرفه ای شدن در آن

1 سال پیش

۲۶ باور اشتباه درباره لاغری و کاهش وزن که نباید بپذیرید

3 سال پیش 12زمان مطالعه

لیست خوراکی‌های ممنوعه برای کودکان زیر یک سال ۱۱ نوع خوراکی که نباید به کودکان زیر یک سال بدهید

3 سال پیش 10زمان مطالعه

7 نکته بهداشتی کاپ قاعدگی که باید قبل از خرید بدانید

10 ماه پیش

تخمه آفتاب­گردان چه خواص، فواید و کاربردی دارد؟

11 ماه پیش

خواص درمانی و کاربردهای چای برای پوست

11 ماه پیش

خواص درمانی و کاربردهای آب هویج برای پوست

11 ماه پیش

علامت های روی لوازم آرایشی بهداشتی؛ معنی این نشانه ها چیست؟

11 ماه پیش

سلبریتی های هالیوودی از چه ضد آفتابی استفاده می‌کنند؟

11 ماه پیش

5 توصیه مراقبت پوستی که کاملا اشتباه است!

11 ماه پیش

شایعه یا واقعیت: آیا ضد آفتاب رنگی باعث ایجاد لک پوستی می‌شود؟ – مجله روژال

11 ماه پیش

برند لافارر | معرفی بهترین محصولات لافارر

11 ماه پیش

معرفی و بررسی برند سریتا – Cerita – مجله روژال

11 ماه پیش

معرفی و بررسی برند نئودرم – Neuderm – مجله روژال

11 ماه پیش

معرفی برند آردن + آشنایی با بهترین محصولات آردن (Ardene)

11 ماه پیش