بازدید 279
0

علامت های روی لوازم آرایشی بهداشتی؛ معنی این نشانه ها چیست؟

نمادها و علائم گرافیکی مینیمالی که روی جعبه‌ها و بسته‌بندی محصولات و کالاهای مختلف دیده می‌شوند، مفاهیم ساده‌ای را به خریدار القا می‌کنند. شاید تا به امروز دقت کافی به علامت های روی لوازم آرایشی نکرده باشید اما بد نیست بدانید علائم روی محصولات لوازم آرایشی بهداشتی محفف عباراتی هستند که اطلاعات خوبی در مورد کالای داخل بسته بندی به شما به‌عنوان مصرف‌کننده می‌دهند که باید به آنها توجه کنید.

قانون الزام می‌کند که تولیدکنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی حتماً برچسب‌ گذاری درست و مناسبی روی محصولات خود داشته باشند. از سوی دیگر لازم است مصرف‌کنندگان هم توجه بیشتری به برچسب‌های محصولات نشان دهند، زیرا این علامت‌ها و نمادهای رو بسته بندی به‌معنی تاریخ انقضا، حجم، وزن، قابلیت بازیافت بسته بندی و… است. اما اگر معنی بعضی از آنها را نمی‌دانید، در این مطلب شما را با مفهوم هر یک از این نمادها و نشانه‌های گرافیکی آشنا می‌کنیم.

1. نماد PAO – تاریخ انقضای محصول بعد از باز شدن

نماد یک شیشه باز – شبیه به یک قوطی کرم – که به‌معنای Period After Opening است به شما می‎‌گوید محصول چه مدت (چندین ماه) پس از باز شدن قابل استفاده است. این قوطی نمادین با عدد ماه و یک M (Month) انگلیسی نشان داده می‌شود. به‌طور مثال وقتی روی یک برچسب نماد قوطی باز شده با عبارت 36M طراحی شده، منظور این است که می‌توانید آن محصول را طی 36 ماه، یعنی 3 سال استفاده کنید.

معمولاً محصولات آمریکایی ملزم به چاپ تاریخ انقضا روی برچسب لوازم آرایشی تولیدی خود نیستند اما برعکس، اتحادیه اروپا درج تاریخ انقضا را برای محصولاتی که حداقل ماندگاریشان بیش از 30 ماه است، الزامی می‌داند.

توجه به این نماد روی محصولات آرایشی و بهداشتی امری ضروری و بسیار بااهمیت است. زیرا بسیاری از محصولات، بلافاصله بعد از باز شدن در مجاورت با هوا اکسید می‌شوند و ممکن است برای شما مشکلات پوستی ایجاد کنند. بنابراین اگر روی بسته‌بندی و برچسب محصول آرایشی و بهداشتی خود، این نماد را دیدید حتماً نسبت به مصرف به موقع محصول توجه ویژه داشته باشید.

فراموش نکنید علامت های روی لوازم آرایشی بهداشتی ضامن سلامت شما هستند.

نماد شعله یا خطر اشتعال پذیری در لوازم آرایشی

2. علامت BBE – حداکثر زمان نگهداری محصول

برخی محصولات آرایشی و بهداشتی، فارغ از اینکه شما در قوطی آن را باز کنید یا نه، دارای یک تاریخ انقضا هستند. این یعنی حتی در صورتی که شما محصول مورد نظر را آکبند نگه دارید، طی مدتی محدود تاریخ انقضای آن به‌سر خواهد رسید.

مخفف تاریخ انقضا روی محصولات خارجی، با طرح یک ساعت شنی یا علامت “BBE” یا “Exp” نشان داده می‌شود که به‌معنای Best Before End است. معمولاً 2 تا 3 سال طول می‌کشد تا عمر محصول آرایشی و بهداشتی به پایان برسد. پس از این دوره، محصول شما اثرگذاری لازم را ندارد و حتی ممکن است به پوست شما آسیب‌های جبران‌ناپذیری نیز بزند.

یادتان باشد محصولاتی که از مواد ارگانیک و طبیعی در فرمولاسیونشان استفاده کرده‌اند، دارای زمان انقضای بسیار کمتری نسبت به محصولات با ترکیبات شیمیایی هستند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم پس از پایان دوره انقضا، فوراً آنها را دور بیندازید.

علامت تاریخ انقضا روی لوازم آرایشی بهداشتی

3. نشان e-Mark – مقدار خالص محصول

یکی دیگر از اصطلاحات آرایشی به انگلیسی روی برچسب محصولات، یک حرف کوچک “e” که با عبارت e-mark (ای مارک) می‌آید. این حرف از عبارت Estimated Sign می‌آید که یکی از ابداعات اتحادیه اروپا‌ست، برای بیان مقدار خالص محصول در زمان پر کردن در کارخانه استفاده می‌شود. در حقیقت این علامت به شما می‌گوید مبلغی که پرداخته‌اید برای چه مقدار محصول برمبنای گرم (g) و یا میلی‌لیتر (ml) است.

اما فراموش نکنید محصولات با مقدار خالص کمتر از 5 گرم یا 5 میلی‌لیتر، محصولات یکبار مصرف و نمونه‌های رایگان و اشانتیون ملزم به استفاده از این نماد نیستند.

نشانه e-mark روی لمحصولات آرایشی بهداشتی

4. نماد شعله – خطر اشتعال

یکی از مهم‌ترین علائم روی بسته بندی لوازم آرایشی، نماد یک شعله در حال سوختن است! این نماد روی وسایل آرایشی که به علامت «قابل اشتعال» یا Flammable نیز معروف است، به هشدار برای دور نگه داشتن محصول از شعله یا حرارت اشاره می‌کند. این نشانه معمولاً روی محصولات آرایشی همانند اسپری مو، دئودورانت، لاک ناخن و پاک‌کننده لاک، به دلیل مواد خاصی مانند الکل و گاز پیشران دیده می‌شود. بنابراین هنگام استفاده از این محصولات باید مراقب باشید آنها را در کنار حرارت و شعله قرار ندهید!

نماد شعله یا خطر سوختن در لوازم آرایشی

5. علامت رجوع به راهنمای استفاده

نماد انگشت اشاره روی کتاب (Refer to Insert)، یکی دیگر از علامت های روی لوازم آرایشی و بهداشتی است که نشان می‌دهد یک بروشور یا کاغذی حاوی دستور استفاده هم همراه محصول است. کاغذ یا جزوه کوچک احتمالاً قرار است اطلاعاتی از محصول به شما بدهد که روی برچسب بسته‌بندی درج نشده!

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، علامت ها و نمادهای روی بسته بندی به‌صورت اختصاری هستند و بیشتر جنبه توصیه یا هشدار دارند. اما مطالبی که قرار است شما در بروشور مطالعه کنید، معمولاً حول موضوعاتی مانند فهرست ترکیبات، تداخل‌ها و خطرات و البته دستورالعمل‌ها و طریقه استفاده از محصول است.

از طرفی، برخی محصولات آرایشی و بهداشتی آنقدر کوچک هستند که فضایی برای درج اطلاعات مورد نیاز مصرف‌کننده ندارند. در این صورت بروشورها و کاغذ‌های کوچک همراه با محصول می‌توانند بسیار مفید باشند.

علامت رجوع به دستور استفاده روی بسته بندی محصولات

6. علامت مثلث بازیافت یا نوار موبیوس

یکی دیگر از علامت ها و نمادهای روی بسته بندی، مثلثی متشکل از سه فلش است. این مثلث که به حلقه موبیوس “Mobius” نیز شناخته می‌شود، نشان می‌دهد ظرف و قوطی محصول قابل بازیافت است. جالب است بدانید نمادهای مختلفی برای انتقال اطلاعات در مورد قوطی محصول وجود دارد.

به عنوان مثال، اگر ظرف از مواد بازیافتی ساخته شده باشد، نماد آن یک دایره تو پر با دو فلش تیره و روشن درهم تنیده خواهد بود. از سویی دیگر اگر نماد مثلث داخل دایره باشد و یک علامت درصد داخل نماد یا کنار آن وجود داشته باشد، نشان این است که ظرف از درصدی از مواد بازیافتی ساخته شده است.

مهم ترین علائم روی بسته بندی لوازم آرایشی

7. نماد USDA Organic – حاوی مواد ارگانیک

حک شدن این مهر روی بسته‌بندی محصولات آرایشی و بهداشتی ساخت امریکا نشان می‌دهد که حداقل 95٪ از مواد تشکیل‌دهنده محصول مورد نظر، از نوع ارگانیک است. در این فرآیند تولیدکنندگان باید توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) تأیید شده باشند تا بتوانند از این نماد روی برچسب و بسته‌بندی محصول خود استفاده کنند.

همچنین درج مُهر ECO ،CERT ،COSMOS روی برچسب محصولات، به‌معنای ترکیبات ارگانیک و گیاهی و شیوه‎‌های کشاورزی در تولید فرمولاسیون است.

8. علامت خرگوش روی لوازم آرایشی

علامت خرگوش روی لوازم آرایشی به چه معناست؟ یک لوگوی بین‌المللی‌ست که حکایت از این نکته دارد که کمپانی سازنده هیچ‌گونه تست حیوانی برای تولید محصول انجام نداده است. این روزها وجود علامت تست حیوانی روی محصولات آرایشی برای بسیاری از افراد، به‌خصوص وگان‌ها بسیار بااهمیت است.

ویدئوهای زیادی در شبکه‌های مجازی وجود دارد که نشان می‌دهد این تست‌ها چقدر به آزار و شکنجه حیوانات دامن زده‌اند. توصیه می‌کنیم حتماً در هنگام خرید محصول آرایشی و بهداشتی به نماد خرگوش جهنده روی برچسب بسته‌بندی دقت کنید!

نماد خرگوش روی لوازم آرایشی

9. نماد گواهی وگان روی برچسب محصولات

یکی دیگر از علامت های روی لوازم آرایشی، نماد گواهی وگان است. این گواهینامه از سمت مجمع وگانیسم انگلستان به محصولات داده می‌شود و ظاهراً قوانین سختگیرانه‌ای برای کمپانی‌های تولیدکننده دارد. این نماد به معنای این است که در پروسه تولید محصول مورد نظر، هیچ‌گونه ماده حیوانی به کار نرفته است. مهم‌ترین هدف این مجمع ترویج وگانیسم به‌عنوان سبکی در زندگی و استفاده از محصولات عاری از ظلم و ستم به جانداران است.

نماد دارای گواهینامه وگان

10. نشان گواهی حلال

لوگوی حلال روی لوازم آرایشی به انگلیسی به‌معنای این است که در محصول مورد نظر هیچ‌گونه مواد غیرمجاز با توجه به قوانین اسلامی، وجود ندارد: موادی مانند الکل حرام از نظر شرع اسلام و همچنین حیواناتی که ذبح آنها از نظر اسلام ممنوع است. این علامت در بین علائم روی محصولات آرایشی بهداشتی برای مسلمانان سراسر دنیا بسیار مورد توجه است.

نماد گواهی حلال روی لوازم ارایشی بهداشتی

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات روژال

  • هنرمند آرایش خودت باش
  • تناسب اندام
  • مراقب زیباییت باش
  • اخبار سلامتی و زیبایی
  • نقد و بررسی محصول و برند

شیک ترین آرایش ابرو با 7 روش ساده

10 ماه پیش

رنگ ابرو چه شماره ای برای من مناسب است؟

10 ماه پیش

آموزش لیفت ابرو در خانه؛ انواع روش های خانگی بالا کشیدن ابرو

10 ماه پیش

اصلاح ابرو در خانه در ایام کرونا – مجله روژال

10 ماه پیش

برنامه بدنسازی حجمی حرفه ای ۶ روز در هفته

1 سال پیش

مضرات و فواید بدنسازی و راهنمای حرفه ای شدن در آن

1 سال پیش

۲۶ باور اشتباه درباره لاغری و کاهش وزن که نباید بپذیرید

3 سال پیش 12زمان مطالعه

لیست خوراکی‌های ممنوعه برای کودکان زیر یک سال ۱۱ نوع خوراکی که نباید به کودکان زیر یک سال بدهید

3 سال پیش 10زمان مطالعه

7 نکته بهداشتی کاپ قاعدگی که باید قبل از خرید بدانید

10 ماه پیش

تخمه آفتاب­گردان چه خواص، فواید و کاربردی دارد؟

11 ماه پیش

خواص درمانی و کاربردهای چای برای پوست

11 ماه پیش

خواص درمانی و کاربردهای آب هویج برای پوست

11 ماه پیش

علامت های روی لوازم آرایشی بهداشتی؛ معنی این نشانه ها چیست؟

11 ماه پیش

سلبریتی های هالیوودی از چه ضد آفتابی استفاده می‌کنند؟

11 ماه پیش

5 توصیه مراقبت پوستی که کاملا اشتباه است!

11 ماه پیش

شایعه یا واقعیت: آیا ضد آفتاب رنگی باعث ایجاد لک پوستی می‌شود؟ – مجله روژال

11 ماه پیش

برند لافارر | معرفی بهترین محصولات لافارر

11 ماه پیش

معرفی و بررسی برند سریتا – Cerita – مجله روژال

11 ماه پیش

معرفی و بررسی برند نئودرم – Neuderm – مجله روژال

11 ماه پیش

معرفی برند آردن + آشنایی با بهترین محصولات آردن (Ardene)

11 ماه پیش